מאמרים

משבר -האם מחלה אוטואימונית היא בגדר  מצב משבר?

משבר -האם מחלה אוטואימונית היא בגדר מצב משבר? | 20.01.17

כאשר אדם מתבשר שיש לו מחלה אוטואימונית, התגובה הראשונית נשלפת לעיתים ללא מחשבה, לעיתים מבלי שהתעכלה, הופנמה והוקדשה לה מחשבה ותגובה זו עשויה עוד להשתנות רבות בעתיד. הרוב הגדול אינו בהכרח מבין מה צפוי לו או מה טומן בחובו עתידו כשמדובר בחיים עם מחלה אוטואימונית.

יציאה ממשבר

יציאה ממשבר | 20.01.17

אחד המאפיינים של כל מצב משברי הוא שיש לו חלוקה לשלבים. בדרך כלל השלב הראשון הוא שלב של הלם, לאחר מכן מגיע שלב של כעס. כאשר נעשה עיבוד של הכעס מגיע השלב של ההכרה במצב ורק בשלב הסופי יכול האדם לעבור להליך של הפנמה , צער ואבל. יציאה ממצב משברי יכולה להתחיל אך ורק לאחר שנעשתה הפנמה, הכרה וקבלה של הארועים.

חזרה לשליטה

חזרה לשליטה | 31.01.17

הבעיה המרכזית בחיים עם מחלה כרונית היא אובדן השליטה. שליטה שהייתה לנו בכל תחום בחיים נעלמה. המטרה היא להשליט סדר בכאוס. ברגע שהפנמנו, אנו בשלב של התארגנות מחדש, סדר חדש, אולי יעדים ומטרות חדשים וכך לאט לאט, שלב אחרי שלב נחוש שאנו מתרחקים מן האבל. כמובן שבתוך תוכנו, לעד נבכה את אשר אבד לנו, אך זה לא יהיה דומה עוד למה שמתחולל כאשר אנו עדיין בעיצומו של אבל.

קשיים ומהמורות בדרך

קשיים ומהמורות בדרך | 31.01.17

כל ההתחלות קשות – משפט נחרץ וקשה בפני עצמו אך מאד מציאותי. קל לנו לקבל את המשפט הזה כשמדובר בכניסה לכיתה א', או בכל שלב אחר בחיים. צבא, עבודה, מעבר דירה, מעבר מדינה וכו', אך כשמדובר בתהליך החלמה או כפי שאני קוראת לו "חזרה לחיים/למסלול", זו התחלה לא פשוטה כלל בלשון המעטה. זו התחלה של יציאה ממצב שבו שהינו תקופה ארוכה ולפעמים ארוכה מאד.

רשימת המחלות האוטואימוניות המאובחנות

רשימת המחלות האוטואימוניות המאובחנות | 31.01.17

פירוט של המחלות האוטואימוניות המאובחנות, מתוך האתר הרשמי של אגודת החולים האוטואימוניים בארה"ב.